Hangi Ağdayı Kullanmalısınız: Ağda Çeşitleri

Hangi Ağdayı Kullanmalısınız: Ağda Çeşitleri

Sir ağdalarda dikkat edeceğiniz birkaç tane konu var. En önemlisi kaliteli olması ve kullanımı, tam performans gösterecek bir ağda için ağda bezinizden ağda ısıtıcınıza kadar her şey önemlidir. Bu nedenle hangi sir ağdanın daha iyi olduğu büyük bir merak konusu.

Bazı ağdaların kıl köklerini beslediği, tam almadığını duymuşsunuzdur bu yüzden sir ağdanın kalitesi çok önemlidir. Peki hangi ağdalar daha iyi?

Kartuş Ağdalar & Roll-On Ağdalar

Ev kullanımı için oldukça ideal olan kartuş ağdalar kol, koltuk altı ve bacaklarda kolayca kullanılır. Kartuş ısıtma makinesine yerleştirildikten kısa bir süre sonra hazır hale gelir ve pratik bir şekilde kullanılır.

Kartuş ağda seçimi için dikkat edeceğiniz en önemli şey cildinizi tahriş etmemesidir. Hassas ciltliyseniz özellikle ona uygun bir ağda almanız gerekir. Ağda sonrası kullanacağınız yağ da önemlidir, bu cildinizdeki kalanları temizler ve aynı zamanda kızarıklarınıza iyi gelir.

Konserve Ağda

Konserve ağda da tercihinize göre farklı alanlarda kullanılabilir. ağda ısıtıcısına konularak spatula yardımıyla kılların çıktığı yöne doğru sürülür ve ağda bezi ile çıkış yönünün tersine çekilir.

Cilde direk temas eden bu ürünlerin kalitesi ve cilt tipinize uygunluğu da çok önemlidir. Kaliteli bir sir ağda kıl dönmesi, batık gibi sorunları da ortadan kaldırabilir.

Kalıp Ağda

Bikini bölgesi, genital ve yüz gibi hassas bölgelerde cidi tahriş etmeyen bir yapısı olması gereklidir. Kalıp ağdanın diğer ağdalara göre daha az bir çekiş gücü olduğu için daha az acı hissetmenizi sağlar. Bu cilt sağlığı içinde oldukça önemlidir.

İlayda Aydemir

See all author post

Leave a Reply