Granül Ağda: Yeni Nesil

Granül Ağda: Yeni Nesil

Yeni Nesil Granül Ağda

Merhabalar, bakımlı olmanın ilk yolu temizliktir diyerek sizler için keyifle okuyacağınız bir konuyu ele aldım! Hadi bakalım;

Yüzyıllar önceden başlayan istenmeyen tüylerden kurtulma isteği bu zamana kadar birçok yol ile çözülmeye çalışılmıştır. Tüylerin istenmeme sebebi estetik açıdan diye düşünülse de aslında bakteri oluşumunu desteklediği ve kötü kokular yaratabildiği içinde çözülmek istenmiştir. Denenen çözümlerde kimisi acılı, kimisi zor hatta kimisi çok zahmetli bile olmuştur. Eskilerde çam ağacından toplanan reçineler ile istenmeyen tüyleri almak amacı ile kullanılmıştır. Bakım öncelik olarak temizlikle başlar diyebiliriz. Temiz olmak bakımlı olmanın ilk adımıdır, bunun için istenmeyen tüyler birçok çözüm ile ortadan kalkabilir.

Tüy yoğunluğu, durumu ve alınışı çokça farklılık göstermektedir. Kimisi ağda ile alırken kimisi permatik/jilet kullanmaktadır. Ancak ağda uzun süreli ve daha temiz bir çözümdür. Zamanla değişen ve gelişen ağda sektörü cilt tiplerine uygun şekilde birçok ağda üretmiştir. Hassas ciltler ağda konusunda daha dikkatli olmalıdır. Ağda zamanla içerik, şekil ve kullanım şekli açısından ise çok değişmiştir.

Şeker içerikli ağdaların kıl köklerinin beslendiği gözlemlenmiş ve şeker içermeyen ağdalar üretilmiştir. Isıtmak ve sıcak kalmasını sağlamak bir zahmet olduğu için ağda bantları üretilmiştir. Elde kalan yapış yapış his olmasın diye ağda bantları ile kullanılan ağdalar göz önüne alınmış ve çokça kadın tarafından kullanılmıştır.

Zaman içerisinde değişen şeyler ile ağda da bize uyum sağlamış ve zamandan tasarruf ettirmek gibi birçok konuda çözümlü hale gelmiştir.

Şimdi size son zamanların modası olan ve beğenilen Granül Ağdadan bahsedeceğim. Granül ağda aslında inci ve boncuk adı ile de bilinmektedir. Görünüşü açısından diğer ağdalardan farklı olan granül ağda, küçük boncuk diye tabir edeceğimiz şekli ile aslında birçok özellik taşımaktadır. Şekersiz içeriği ile kıl köklerini beslemeyen yapısı, kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. Özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Bezsiz kullanıma uygun,
 • Cilt tiplerine göre formüle edilmiş,
 • Kalıntı bırakmaz,
 • Peeling etkisi yaratır,
 • Isıtması kolaydır,
 • İnce sürülmesi yeterli olur.

El ağdası şeklinde de kullanabileceği için bez gerektirmez, kalıntı bırakmaz ve yapış yapış kalma hissini ortadan kaldırır. Az kullanılması bile birçok bölgeniz için yeterlidir, ince sürülmesi önerilir böylelikle kıl köklerini daha sıkı tutar. Acı hissinin diğer ağdalardan daha az olduğu kullanıcılar tarafından da söylenmektedir.

Cilt tiplerine uyum sağlayan çeşitleri oluşabilecek tahriş ve sıkıntıları da ortadan kaldırıyor. Peki nasıl kullanmalıyız?

 1. Adım: Isıtıcıda ısıtılması önerilir.
 2. Adım: Isıtıcıyı ısıtın ve ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz kadarını ısıtıcıya koyun. 2-3 çorba kaşığı önerilir.
 3. Adım: Boncuk ağda 15-20 dakika bekletin. Kalın bir kıvam olacak böylelikle kullanacağınız bölgeye sürebilirsiniz.
 4. Adım: Spatula yardımı ile kıl köklerinin uzadığı yöne doğru sürünüz. Biraz kuruması ve kıl köklerine tutunması için 1-2 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.
 5. Adım: Ardından kılların çıkış yönünün tersine doğru çekerek bölgedeki işlemi tamamlayabilirsiniz.

Böyle böyle devam edeceğiniz ağda şekli, sizde yapış yapış bir his veya kalıntı bırakmayacaktır.

Yeni nesil Granül Ağdayı çok seveceksiniz! Hemen göz atın.

İlayda Aydemir

See all author post

Leave a Reply